Vabimo vas, da v Muzej okusov prikličete muze tako, da razmišljate o okusih v svojem življenju – pri mizi in stran od nje. Spomnite se trenutkov, ki jih povezujete z določenim okusom.
Barve
Okusi se v barvnih sistemih pojavljajo kot bipolarni koncepti, polarizirani na nasprotja, kot so: grenko-sladko, kislo-slano, umami-kokumi. Sladki okus je povezan z oranžno barvo, cian modra nas asociira na slano, zelena na kislo in magenta rdeča na grenko. Poleg tega zelene odtenke povezujemo z rastjo. Rumeno, oranžno in svetlo rdečo barvo povezujemo z aktivnostjo. Temno rdečo, magenta in vijolično povezujemo s pojemanjem, medtem ko pasivnost zaznamujejo modri odtenki.
dr. h. c. Vojko Pogačar, akademski slikar
Glasba
Najprej smo določili inštrumente: za »slano« kitaro (Astrid Kukovič), za »grenko« klavir (Sašo Vollmaier), za »kislo« harmoniko (Dominik Cvitanič), za »pekoče« violino (Andreja Klinc) in za »sladko« flavto (Asja Grauf). Melodije so nastajale spontano. »Grenke« improvizacije so nizke in legato, »slane« bolj odločne, artikulirane, »kisle« visoke in disonantne, »sladke« pa soglasne, počasne in mehke.
Asja Grauf, profesorica flavte
O MUZEJU OKUSOV
Pomembno poslanstvo sodobnih muzejev je povezovanje preteklosti s sodobnostjo, izvajanje novih pristopov za kultivacijo novih generacij in delovanje v prid kulture in družbe nasploh. Vabimo vas k branju osebnih zgodb ljudi, ki so prispevali svoje predmete za Muzej okusov, hkrati pa naj bo to povabilo, da pri projektu sodelujete tudi sami.